Bakan Şimşek Yurt Dışı Harçlarına Göz Dikti! Deprem Paraları Tuz Mu Oldu!

Ekonomi yönetiminin attığı adımlar tartışılmaya devam ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçtiğimiz günlerde ‘gri listeden çıkış’ gündemini “Başardık” yazılı paylaşımıyla duyurmuştu. Bugün katıldığı televizyon programında ise başka bir açıklama yaptı.

“YURT DIŞI HARÇLARI DEPREM İÇİN KAYNAK OLABİLİR”

Her gün gelen yeni vergiler ve zamlar, ekonomik krizi vatandaşın sırtına bindiyor. Alım gücü zayıflayan dar gelirli vatandaşlar ay sonunu nasıl getireceğini bilemezken, devletteki lüks harcamanın önüne geçilemiyor. Bakan Şimşek, çok tartışılan yurt dışı çıkış harçlarına dair fikirlerini de açıkladı. “Uygun görülürse deprem için kaynak olabilir” diyen Şimşek, sosyal medyada tepki aldı.

TOPLANAN DEPREM PARALARI NE OLDU?

Bir aktif deprem ülkesi olan Türkiye’de özellikle 1999 depreminden sonra Deprem vergisi getirilmiş ve şehirlerin depreme hazır hale getirilmesi en önemli gündem olmuştu. Fakat daha sonra AKP’li yöneticiler tarafından o paraların yol, köprü yapımında kullanıldığı da söylenmişti. Bakan Şimşek’in bu açıklaması ise toplanan deprem paralarının nereye gittiği sorusunu gündeme getirdi.

6 Şubat felaketinin ardından yurttaşlar hala konteynr kentlerde kalırken, başta İstanbul olmak üzere deprem riski taşıyan illerdeki yapı stokunun yenilenmesi hala beklerken deprem kaynağının yurt dışı harçlarından karşılanması ise toplumun merakla sorguladığı bir diğer konu olarak önümüzde duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x