AB Temsilcisi Borrell: En büyük pişmanlığım Netanyahu’yu engelleyememek oldu

AA

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne havadan, karadan ve denizden düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’’ çocuk, 10 bin 279’u kadın olmak üzere 38 bin 11 Filistinli yaşamını yitirdi, 87 bin 445 kişi yaralandı.

Halkın sığındığı hastaneler, ibadethaneler ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip edilirken enkazların altında halen binlerce ölü olduğu bildiriliyor.

“En büyük pişmanlığım Netanyahu’yu engelleyememek oldu”

İspanya’nın başkenti Madrid’deki Amerika Evi’nde düzenlenen bir konferansta konuşan Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin İsrail üzerinde etki yaratamadığını, tek bir ülke yüzünden bu konuda birlik olamadığını dile getirdi.

diyen Borrell, şöyle devam etti:

“Birlik olmadan AB’nin hiçbir önemi yoktur”

AB’nin İsrail’e karşı tek ses olamamasının sonuçları olduğunu vurgulayan Borrell, “Birlik olmadan AB’nin hiçbir önemi yoktur. Gazze çatışmasındaki bölünmüşlüğümüz bizim burada bir oyuncu olmamızı engelledi. Ukrayna konusundaki birlik ise önemli bir oyuncu olmamızı sağladı” dedi.

Borrell, birlik içinde olmadıkça AB’nin dikkate alınmayacağını belirterek, “Bugün birlik, tek bir üye devlet tarafından, özellikle de Ukrayna ve Gazze üzerinden tek bir ülke tarafından tehdit ediliyor” diye konuştu.

Borrell, “Gazze, bölündüğümüzde temel jeopolitik aktör olamadığımızın en büyük kanıtıdır. Ukrayna’da su ve gıdanın kesilmesini savaş suçu olarak kınıyorsak bunu Gazze’de de yapmalıyız” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x